Infineon Technologies IPB039N10N3GATMA1
Part No.:
IPB039N10N3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB039N10N3GATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 160A TO263-7
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 160µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
117 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8410 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
214W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO263-7
1. How to order IPB039N10N3GATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB039N10N3GATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB039N10N3GATMA1?
Image IPB039N10N3GATMA1
Part Number IPB039N10N3GATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 160µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8410 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)