Infineon Technologies IPB054N08N3GATMA1
Part No.:
IPB054N08N3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB054N08N3GATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 80A D2PAK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
69 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4750 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO263-3
1. How to order IPB054N08N3GATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB054N08N3GATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB054N08N3GATMA1?
Image IPB054N08N3GATMA1
Part Number IPB054N08N3GATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4750 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)