Infineon Technologies IPB057N06NATMA1
Part No.:
IPB057N06NATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB057N06NATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 17A/45A D2PAK
Shipping
Inventory:395
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
17A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.7mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 36µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2000 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 83W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO263-3
1. How to order IPB057N06NATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB057N06NATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB057N06NATMA1?
Image IPB057N06NATMA1
Part Number IPB057N06NATMA1
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.7mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 36µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 83W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)