Infineon Technologies IPB45N06S409ATMA2
Part No.:
IPB45N06S409ATMA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB45N06S409ATMA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 45A TO263-3
Series:
OptiMOS™ T2
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.4mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 34µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
47 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3785 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
71W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IPB45N06S409ATMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB45N06S409ATMA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB45N06S409ATMA2?
Image IPB45N06S409ATMA2
Part Number IPB45N06S409ATMA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™ T2
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.4mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 34µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3785 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)