Infineon Technologies IPB50N12S3L15ATMA1
Part No.:
IPB50N12S3L15ATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB50N12S3L15ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CHANNEL_100+
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
15.7mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 60µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
57 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4180 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IPB50N12S3L15ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB50N12S3L15ATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB50N12S3L15ATMA1?
Image IPB50N12S3L15ATMA1
Part Number IPB50N12S3L15ATMA1
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15.7mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 60µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4180 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)