Infineon Technologies IPB60R330P6ATMA1
Part No.:
IPB60R330P6ATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB60R330P6ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A D2PAK
Series:
CoolMOS™ P6
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
330mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1010 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
93W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO263-3
1. How to order IPB60R330P6ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB60R330P6ATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB60R330P6ATMA1?
Image IPB60R330P6ATMA1
Part Number IPB60R330P6ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 330mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1010 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 93W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)