Infineon Technologies IPB70N10S312ATMA1
Part No.:
IPB70N10S312ATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB70N10S312ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 70A TO263-3
Shipping
Inventory:459
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.3mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 83µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
66 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4355 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IPB70N10S312ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB70N10S312ATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB70N10S312ATMA1?
Image IPB70N10S312ATMA1
Part Number IPB70N10S312ATMA1
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.3mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 83µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4355 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)