Infineon Technologies IPB77N06S212ATMA2
Part No.:
IPB77N06S212ATMA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB77N06S212ATMA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 77A TO263-3
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
77A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.7mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 93µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
60 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1770 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
158W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IPB77N06S212ATMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB77N06S212ATMA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB77N06S212ATMA2?
Image IPB77N06S212ATMA2
Part Number IPB77N06S212ATMA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 77A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.7mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 93µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1770 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)