Infineon Technologies IPB80N06S207ATMA4
Part No.:
IPB80N06S207ATMA4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB80N06S207ATMA4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6.3mOhm @ 68A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
110 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3400 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
250W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IPB80N06S207ATMA4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB80N06S207ATMA4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB80N06S207ATMA4?
Image IPB80N06S207ATMA4
Part Number IPB80N06S207ATMA4
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 68A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)