Infineon Technologies IPB80N06S2L09ATMA2
Part No.:
IPB80N06S2L09ATMA2
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB80N06S2L09ATMA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.2mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 125µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
105 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2620 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
190W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IPB80N06S2L09ATMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB80N06S2L09ATMA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB80N06S2L09ATMA2?
Image IPB80N06S2L09ATMA2
Part Number IPB80N06S2L09ATMA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.2mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 125µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2620 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)