Infineon Technologies IPB80N06S4L07ATMA2
Part No.:
IPB80N06S4L07ATMA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPB80N06S4L07ATMA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 80A TO263-3
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
75 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5680 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
79W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order IPB80N06S4L07ATMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPB80N06S4L07ATMA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPB80N06S4L07ATMA2?
Image IPB80N06S4L07ATMA2
Part Number IPB80N06S4L07ATMA2
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5680 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)