Infineon Technologies IPD040N08NF2SATMA1
Part No.:
IPD040N08NF2SATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD040N08NF2SATMA1.pdf
Description:
MOSFET
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
StrongIRFET™ 2
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Ta), 129A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 85µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
81 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3800 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD040N08NF2SATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD040N08NF2SATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD040N08NF2SATMA1?
Image IPD040N08NF2SATMA1
Part Number IPD040N08NF2SATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta), 129A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 85µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)