Infineon Technologies IPD096N08N3GATMA1
Part No.:
IPD096N08N3GATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD096N08N3GATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 73A TO252-3
Series:
OptiMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
73A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.6mOhm @ 46A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 46µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2410 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD096N08N3GATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD096N08N3GATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD096N08N3GATMA1?
Image IPD096N08N3GATMA1
Part Number IPD096N08N3GATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 73A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.6mOhm @ 46A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 46µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2410 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)