Infineon Technologies IPD25N06S240ATMA2
Part No.:
IPD25N06S240ATMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD25N06S240ATMA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 29A TO252-31
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
29A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
40mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 26µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
513 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
68W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-3-11
1. How to order IPD25N06S240ATMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD25N06S240ATMA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD25N06S240ATMA2?
Image IPD25N06S240ATMA2
Part Number IPD25N06S240ATMA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 26µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 513 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 68W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)