Infineon Technologies IPD35N12S3L24ATMA1
Part No.:
IPD35N12S3L24ATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD35N12S3L24ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 120V 35A TO252-3
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 39µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
39 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2700 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
71W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD35N12S3L24ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD35N12S3L24ATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD35N12S3L24ATMA1?
Image IPD35N12S3L24ATMA1
Part Number IPD35N12S3L24ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 39µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)