Infineon Technologies IPD50N06S2L13ATMA2
Part No.:
IPD50N06S2L13ATMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD50N06S2L13ATMA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 50A TO252-31
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12.7mOhm @ 34A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
69 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
136W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-3-11
1. How to order IPD50N06S2L13ATMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD50N06S2L13ATMA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD50N06S2L13ATMA2?
Image IPD50N06S2L13ATMA2
Part Number IPD50N06S2L13ATMA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.7mOhm @ 34A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)