Infineon Technologies IPD50N08S413ATMA1
Part No.:
IPD50N08S413ATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD50N08S413ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 50A TO252-3
Series:
OptiMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
13.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 33µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
30 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1711 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
72W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PG-TO252-3-313
1. How to order IPD50N08S413ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD50N08S413ATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD50N08S413ATMA1?
Image IPD50N08S413ATMA1
Part Number IPD50N08S413ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 33µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1711 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 72W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)