Infineon Technologies IPD50R280CEATMA1
Part No.:
IPD50R280CEATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD50R280CEATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 13A TO252-3
Series:
CoolMOS™ CE
Product Status:
Discontinued
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 4.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 350µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
32.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
773 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
119W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD50R280CEATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD50R280CEATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD50R280CEATMA1?
Image IPD50R280CEATMA1
Part Number IPD50R280CEATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 4.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 350µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 773 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 119W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)