Infineon Technologies IPD50R650CEAUMA1
Part No.:
IPD50R650CEAUMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD50R650CEAUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 9A TO252-3
Series:
CoolMOS™ CE
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 1.8A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
342 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
69W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO252-3-344
1. How to order IPD50R650CEAUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD50R650CEAUMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD50R650CEAUMA1?
Image IPD50R650CEAUMA1
Part Number IPD50R650CEAUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 1.8A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 342 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 69W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)