Infineon Technologies IPD50R950CEATMA1
Part No.:
IPD50R950CEATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD50R950CEATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 4.3A TO252-3
Series:
CoolMOS™ CE
Product Status:
Discontinued
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
950mOhm @ 1.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
231 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
53W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD50R950CEATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD50R950CEATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD50R950CEATMA1?
Image IPD50R950CEATMA1
Part Number IPD50R950CEATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 1.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 231 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 53W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)