Infineon Technologies IPD65R1K4CFDATMA1
Part No.:
IPD65R1K4CFDATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD65R1K4CFDATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 2.8A TO252-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
262 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
28.4W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD65R1K4CFDATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD65R1K4CFDATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD65R1K4CFDATMA1?
Image IPD65R1K4CFDATMA1
Part Number IPD65R1K4CFDATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 262 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 28.4W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)