Infineon Technologies IPD65R420CFDATMA1
Part No.:
IPD65R420CFDATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD65R420CFDATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO252-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
420mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
31.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
870 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83.3W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD65R420CFDATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD65R420CFDATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD65R420CFDATMA1?
Image IPD65R420CFDATMA1
Part Number IPD65R420CFDATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 420mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 870 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83.3W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)