Infineon Technologies IPD65R660CFDATMA1
Part No.:
IPD65R660CFDATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD65R660CFDATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 6A TO252-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
660mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
615 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
62.5W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD65R660CFDATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD65R660CFDATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD65R660CFDATMA1?
Image IPD65R660CFDATMA1
Part Number IPD65R660CFDATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 660mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 615 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 62.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)