Infineon Technologies IPD70N12S3L12ATMA1
Part No.:
IPD70N12S3L12ATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD70N12S3L12ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CHANNEL_100+
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.5mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 83µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
77 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5550 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PG-TO252-3-11
1. How to order IPD70N12S3L12ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD70N12S3L12ATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD70N12S3L12ATMA1?
Image IPD70N12S3L12ATMA1
Part Number IPD70N12S3L12ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.5mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 83µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 77 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5550 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)