Infineon Technologies IPD70R600CEAUMA1
Part No.:
IPD70R600CEAUMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD70R600CEAUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 700V 10.5A TO252-3
Series:
CoolMOS™ CE
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
474 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
86W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
1. How to order IPD70R600CEAUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD70R600CEAUMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD70R600CEAUMA1?
Image IPD70R600CEAUMA1
Part Number IPD70R600CEAUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 474 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 86W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)