Infineon Technologies IPD80R1K4CEBTMA1
Part No.:
IPD80R1K4CEBTMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPD80R1K4CEBTMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO252-3
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Discontinued
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4Ohm @ 2.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
570 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
63W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO252-3-11
1. How to order IPD80R1K4CEBTMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPD80R1K4CEBTMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPD80R1K4CEBTMA1?
Image IPD80R1K4CEBTMA1
Part Number IPD80R1K4CEBTMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 2.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 570 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)