Infineon Technologies IPDD60R125G7XTMA1
Part No.:
IPDD60R125G7XTMA1
Package:
10-PowerSOP Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPDD60R125G7XTMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 20A HDSOP-10
Series:
CoolMOS™ G7
Package/Case:
10-PowerSOP Module
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
125mOhm @ 6.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1080 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
120W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-HDSOP-10-1
1. How to order IPDD60R125G7XTMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPDD60R125G7XTMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPDD60R125G7XTMA1?
Image IPDD60R125G7XTMA1
Part Number IPDD60R125G7XTMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ G7
Package/Case 10-PowerSOP Module
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 6.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1080 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)