Infineon Technologies IPG20N04S408ATMA1
Part No.:
IPG20N04S408ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N04S408ATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.6mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 30µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
36nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2940pF @ 25V
Power - Max:
65W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-4
1. How to order IPG20N04S408ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N04S408ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N04S408ATMA1?
Image IPG20N04S408ATMA1
Part Number IPG20N04S408ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.6mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 30µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2940pF @ 25V
Power - Max 65W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)