Infineon Technologies IPG20N04S418AATMA1
Part No.:
IPG20N04S418AATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N04S418AATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Series:
OptiMOS™ T2
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
18.4mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 8µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
789pF @ 25V
Power - Max:
26W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-10
1. How to order IPG20N04S418AATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N04S418AATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N04S418AATMA1?
Image IPG20N04S418AATMA1
Part Number IPG20N04S418AATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™ T2
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18.4mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 8µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 789pF @ 25V
Power - Max 26W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)