Infineon Technologies IPG20N04S4L07AATMA1
Part No.:
IPG20N04S4L07AATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N04S4L07AATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Active
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.2mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 30µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3980pF @ 25V
Power - Max:
65W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-10
1. How to order IPG20N04S4L07AATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N04S4L07AATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N04S4L07AATMA1?
Image IPG20N04S4L07AATMA1
Part Number IPG20N04S4L07AATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 30µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3980pF @ 25V
Power - Max 65W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)