Infineon Technologies IPG20N04S4L11AATMA1
Part No.:
IPG20N04S4L11AATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N04S4L11AATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.6mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 15µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1990pF @ 25V
Power - Max:
41W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-10
1. How to order IPG20N04S4L11AATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N04S4L11AATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N04S4L11AATMA1?
Image IPG20N04S4L11AATMA1
Part Number IPG20N04S4L11AATMA1
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.6mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 15µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1990pF @ 25V
Power - Max 41W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)