Infineon Technologies IPG20N06S3L-23
Part No.:
IPG20N06S3L-23
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N06S3L-23.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 55V 20A 8TDSON
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
23mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 20µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2950pF @ 25V
Power - Max:
45W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-4
1. How to order IPG20N06S3L-23 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N06S3L-23 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N06S3L-23?
Image IPG20N06S3L-23 IPG20N06S3L-35
Part Number IPG20N06S3L-23 IPG20N06S3L-35
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series OptiMOS™ OptiMOS™
Package/Case 8-PowerVDFN 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual) 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V 55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 16A, 10V 35mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 20µA 2.2V @ 15µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42nC @ 10V 23nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2950pF @ 25V 1730pF @ 25V
Power - Max 45W 30W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)