Infineon Technologies IPG20N06S415AATMA1
Part No.:
IPG20N06S415AATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N06S415AATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 20A 8TDSON
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
15.5mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 20µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2260pF @ 25V
Power - Max:
50W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-10
1. How to order IPG20N06S415AATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N06S415AATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N06S415AATMA1?
Image IPG20N06S415AATMA1
Part Number IPG20N06S415AATMA1
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15.5mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 20µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2260pF @ 25V
Power - Max 50W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)