Infineon Technologies IPG20N06S415ATMA2
Part No.:
IPG20N06S415ATMA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N06S415ATMA2.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 20A 8TDSON
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
15.5mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 20µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2260pF @ 25V
Power - Max:
50W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-4
1. How to order IPG20N06S415ATMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N06S415ATMA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N06S415ATMA2?
Image IPG20N06S415ATMA2
Part Number IPG20N06S415ATMA2
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15.5mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 20µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2260pF @ 25V
Power - Max 50W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)