Infineon Technologies IPG20N06S4L11ATMA1
Part No.:
IPG20N06S4L11ATMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPG20N06S4L11ATMA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 20A 8TDSON
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.2mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 28µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4020pF @ 25V
Power - Max:
65W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8-4
1. How to order IPG20N06S4L11ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPG20N06S4L11ATMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPG20N06S4L11ATMA1?
Image IPG20N06S4L11ATMA1
Part Number IPG20N06S4L11ATMA1
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.2mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 28µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4020pF @ 25V
Power - Max 65W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)