Infineon Technologies IPI045N10N3GXKSA1
Part No.:
IPI045N10N3GXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPI045N10N3GXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 100A TO262-3
Shipping
Inventory:844
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
117 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8410 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
214W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO262-3
1. How to order IPI045N10N3GXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPI045N10N3GXKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPI045N10N3GXKSA1?
Image IPI045N10N3GXKSA1
Part Number IPI045N10N3GXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8410 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)