Infineon Technologies IPI65R099C6XKSA1
Part No.:
IPI65R099C6XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPI65R099C6XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 38A TO262-3
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
99mOhm @ 12.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
127 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2780 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
278W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO262-3-1
1. How to order IPI65R099C6XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPI65R099C6XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPI65R099C6XKSA1?
Image IPI65R099C6XKSA1
Part Number IPI65R099C6XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 12.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2780 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)