Infineon Technologies IPI80N06S208AKSA2
Part No.:
IPI80N06S208AKSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPI80N06S208AKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3
Series:
OptiMOS™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8mOhm @ 58A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
96 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2860 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
215W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO262-3-1
1. How to order IPI80N06S208AKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPI80N06S208AKSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPI80N06S208AKSA2?
Image IPI80N06S208AKSA2
Part Number IPI80N06S208AKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 58A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 96 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2860 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 215W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)