Infineon Technologies IPI80P04P4L04AKSA1
Part No.:
IPI80P04P4L04AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPI80P04P4L04AKSA1.pdf
Description:
MOSFET P-CH 40V 80A TO262-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
176 nC @ 10 V
Vgs (Max):
+5V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO262-3-1
1. How to order IPI80P04P4L04AKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPI80P04P4L04AKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPI80P04P4L04AKSA1?
Image IPI80P04P4L04AKSA1
Part Number IPI80P04P4L04AKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 176 nC @ 10 V
Vgs (Max) +5V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)