Infineon Technologies IPI90R800C3XKSA1
Part No.:
IPI90R800C3XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPI90R800C3XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 900V 6.9A TO262-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
800mOhm @ 4.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 460µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1100 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
104W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO262-3
1. How to order IPI90R800C3XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPI90R800C3XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPI90R800C3XKSA1?
Image IPI90R800C3XKSA1
Part Number IPI90R800C3XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 800mOhm @ 4.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 460µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)