Infineon Technologies IPL60R125P7AUMA1
Part No.:
IPL60R125P7AUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL60R125P7AUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 27A 4VSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ P7
Package/Case:
4-PowerTSFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
125mOhm @ 8.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 410µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
36 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1544 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
111W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-VSON-4
1. How to order IPL60R125P7AUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL60R125P7AUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL60R125P7AUMA1?
Image IPL60R125P7AUMA1
Part Number IPL60R125P7AUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package/Case 4-PowerTSFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 8.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 410µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1544 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 111W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)