Infineon Technologies IPL65R165CFDAUMA1
Part No.:
IPL65R165CFDAUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL65R165CFDAUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 21.3A 4VSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
4-PowerTSFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
21.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
165mOhm @ 9.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 900µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
86 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2340 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
195W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-VSON-4
1. How to order IPL65R165CFDAUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL65R165CFDAUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL65R165CFDAUMA1?
Image IPL65R165CFDAUMA1
Part Number IPL65R165CFDAUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case 4-PowerTSFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 9.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 900µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 86 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2340 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 195W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)