Infineon Technologies IPL65R190E6AUMA1
Part No.:
IPL65R190E6AUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL65R190E6AUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 20.2A 4VSON
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ E6
Package/Case:
4-PowerTSFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
73 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1620 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
151W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-VSON-4
1. How to order IPL65R190E6AUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL65R190E6AUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL65R190E6AUMA1?
Image IPL65R190E6AUMA1
Part Number IPL65R190E6AUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ E6
Package/Case 4-PowerTSFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 73 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1620 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)