Infineon Technologies IPL65R195C7AUMA1
Part No.:
IPL65R195C7AUMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL65R195C7AUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 12A 4VSON
Series:
CoolMOS™ C7
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
195mOhm @ 2.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 290µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1150 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
75W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
PG-VSON-4
1. How to order IPL65R195C7AUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL65R195C7AUMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL65R195C7AUMA1?
Image IPL65R195C7AUMA1
Part Number IPL65R195C7AUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C7
Package/Case 4-PowerTSFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 195mOhm @ 2.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 290µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1150 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)