Infineon Technologies IPL65R210CFDAUMA1
Part No.:
IPL65R210CFDAUMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL65R210CFDAUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 16.6A 4VSON
Series:
CoolMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
16.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
210mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1850 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
151W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
PG-VSON-4
1. How to order IPL65R210CFDAUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL65R210CFDAUMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL65R210CFDAUMA1?
Image IPL65R210CFDAUMA1
Part Number IPL65R210CFDAUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1850 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)