Infineon Technologies IPL65R340CFDAUMA1
Part No.:
IPL65R340CFDAUMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL65R340CFDAUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 10.9A THIN-PAK
Series:
CoolMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
340mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 400µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
41 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1100 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
104.2W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
PG-VSON-4
1. How to order IPL65R340CFDAUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL65R340CFDAUMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL65R340CFDAUMA1?
Image IPL65R340CFDAUMA1
Part Number IPL65R340CFDAUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 340mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 400µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 104.2W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)