Infineon Technologies IPL65R420E6AUMA1
Part No.:
IPL65R420E6AUMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL65R420E6AUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 10.1A THIN-PAK
Series:
CoolMOS™ E6
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
420mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
39 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
710 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
PG-VSON-4
1. How to order IPL65R420E6AUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL65R420E6AUMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL65R420E6AUMA1?
Image IPL65R420E6AUMA1
Part Number IPL65R420E6AUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ E6
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 420mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 710 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)