Infineon Technologies IPL65R460CFDAUMA1
Part No.:
IPL65R460CFDAUMA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPL65R460CFDAUMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 8.3A THIN-PAK
Series:
CoolMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
460mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
31.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
870 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83.3W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
PG-VSON-4
1. How to order IPL65R460CFDAUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPL65R460CFDAUMA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPL65R460CFDAUMA1?
Image IPL65R460CFDAUMA1
Part Number IPL65R460CFDAUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 460mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 870 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83.3W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)