Infineon Technologies IPN60R600PFD7SATMA1
Part No.:
IPN60R600PFD7SATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPN60R600PFD7SATMA1.pdf
Description:
CONSUMER PG-SOT223-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ PFD7
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 1.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
8.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
344 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
7W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SOT223-4
1. How to order IPN60R600PFD7SATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPN60R600PFD7SATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPN60R600PFD7SATMA1?
Image IPN60R600PFD7SATMA1
Part Number IPN60R600PFD7SATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ PFD7
Package/Case TO-261-4, TO-261AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 1.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 344 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 7W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)