Infineon Technologies IPN80R600P7ATMA1
Part No.:
IPN80R600P7ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPN80R600P7ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 8A SOT223
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ P7
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 170µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
570 pF @ 500 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
7.4W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-SOT223
1. How to order IPN80R600P7ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPN80R600P7ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPN80R600P7ATMA1?
Image IPN80R600P7ATMA1
Part Number IPN80R600P7ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package/Case TO-261-4, TO-261AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 170µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 570 pF @ 500 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 7.4W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)